تبلیغات
ریاضی به زبان ساده - كلید هندسه
تاریخ : 1390/02/12 | 15:30 | نویسنده : Mahta
كلید هندسه

اقلیدس ریاضی دان یونانی حدود 300 سال پیش از میلاد مسیح به دنیا آمد. پس از مرگ اسكندر مقدونی ، بطلمیوس اول جانشین او شد و ...

اقلیدس ریاضی دان یونانی حدود 300 سال پیش از میلاد مسیح  به دنیا آمد. پس از مرگ اسكندر مقدونی ، بطلمیوس اول جانشین او شد و كتابخانه ای در اسكندریه تاسیس كرد.اقلیدس  به درخواست بطلمیوس اول برای تدریس به اسكندریه رفت و در این شهر مكتب خود را پایه گذاری كرد.وی که شاگرد مكتب افلاطون بود ، برای نخستین بار در تاریخ رسما" به کار آموزش ریاضی پرداخت .

 


"اقلی" درزبان یونانی به معنای کلید و"دس "به معنای هندسه و"اقلیدس "به معنای "کلید هندسه" است .
بطلمیوس اول هنگامی كه خواست هندسه را بیاموزد آن را دشوار دید و ترجیح داد كه از راه ساده تری به فهم آن موفق شود، بنابراین از اقلیدس پرسید: آیا امكان دارد قضایا را به نحو ساده تری بیان كرد؟ اقلیدس به وی جواب داد: غیر ممكن است، در هندسه راه مخصوص شاهانه وجود ندارد!
كتاب" مقدمات" اقلیدس كه سه قرن قبل از میلاد به نگارش در آمده، به زبان های مختلف دنیا ترجمه شده است و از آن زمان كه فن چاپ مرسوم شد تا به حال بیش از2 هزار بار چاپ شده است.این کتاب غیر از بیان هندسه ی مقدماتی شامل تمام معلوماتی است که در دوران او درباره ی نظریه ی اعداد داشته اند .
زمانی كه این كتاب منتشر شد، چنان نویسنده اش را مشهور كرد كه تا20 قرن بعد هرگونه تغییر در آن به معنی توهین به مقدسات عالم محسوب می شد.
اصول هندسه ی اقلیدس در مدارس متوسطه تدریس می شود. این كتاب دارای 13 مقاله است . درهندسه ی اقلیدسی یک سری مفاهیم اولیه نظیر خط ونقطه  وپنج اصل به عنوان بدیهیات آن پذیرفته می شوند وسایر قضایا بااستفاده از این اصول استنتاج می شوند .اصل اول : برای هر دو نقطه ی دلخواه ، می توان پاره خط  واصل این دو نقطه را رسم كرد .اصل دوم : هر پاره خط  رامی توان به طور نامحدود امتداد داد تا خط راستی به دست آید  .اصل سوم : می توان دایره ای با هر نقطه ی دلخواه به عنوان مرکز و شعاعی برابر طول یك پاره خط دلخواه رسم کرد.اصل چهارم: همه ی زاویه های قائمه با هم مساویند.اصل پنجم :ازیک نقطه خارج یک خط ،یک وفقط یک خط می توان موازی با خط مفروض رسم کرد .
قضیه ی اقلیدس كه درباره ی نامتناهی بودن اعداد اول بحث می كند، یكی از شاهكارهای استدلال ریاضی است. تامدت ها مردم بر این تصور بودند كه اصل موضوع های اقلیدس هیچ گاه قابل تغییر نیست، اما دانشمندان برجسته ای چون ریمان و لوباچفسكی، علم ریاضیات را توسعه دادند و هندسه هایی غیراقلیدسی ارائه كردند.
اقلیدس نابغه ی برجسته ای بود كه ذوق سرشاری در زمینه ی تدوین داشت و این مطلب را می توان با مطالعه ی كتاب های او به خوبی متوجه شد. وی در سال 265 پیش از میلاد وفات یافت .                               
منابع :
کتاب شرح حال ریاضی دانان ایران وجهان
نوشته ی: اکبرمرتضی پور
http:// KAYHANNEWS.IR
http:// KHSCHOOL.IR
طبقه بندی: Farsi،