تبلیغات
ریاضی به زبان ساده - مدال فیلدز(دوره ی اول)
تاریخ : 1390/04/20 | 12:07 | نویسنده : Mahta
مدال فیلدز(دوره ی اول)

مدال فیلدز(Fields Medal) یك جایزه‌ی ممتاز برای دو، سه یا چهار ریاضی دان زیر چهل سال است كه هر چهار سال یك بار از طرف اتحادیه ی بین‌المللی ریاضیات(IMU) اهدا می‌شود. اهدای این مدال توسط ریاضی‌دان كانادایی "جان چارلز فیلدز" بنیان نهاده شد و اولین بار در سال 1936 به دو ریاضی دان اهدا شد و از سال 1950 تا كنون ،به طور منظم اهدا شده است .

 


هدف از اهدای این مدال، شناسایی و پشتیبانی محققان جوان و برتر ریاضی است و افتخار بزرگی برای برنده ی آن محسوب می شود.این مدال از جنس طلا بوده و با یك جایزه ی نقدی همراه است كه مقدار آن در سال 2006، 000/15 دلاركانادا بوده است.
در اعتبار این مدال ،همین بس كه برای ریاضی‌دان ها مانند جایزه‌ی نوبل برای علوم دیگر است. البته مدال فیلدز را به هیچ وجه نمی‌توان با جایزه‌ی نوبل مقایسه كرد. چون جایزه ی نوبل هر سال اهدا می شود و دارای محدودیت سنی نمی باشد و مقدار جایزه ی نقدی آن در حال حاضر كمی بیش از  4/1 میلیون دلار آمریكا است  .
این مدال معمولاً به كسانی اهدا می‌شود كه كار خارق العاده و چشمگیری در ریاضیات ارائه می كنند .
جوایز دیگری هم در ریاضیات وجود دارند مانند:جایزه‌ی ولف(Wolf Prize) و جایزه‌ی آبل(Abel Prize) .


دوره‌ی اول(1936،Oslo):

اولین دوره ی اهدای مدال فیلدز در شهر اسلو(Oslo)پایتخت نروژ برگزار شد .
برندگان این دوره،دو نفر بودند: 1) لارس آلفورس - 2)جس داگلاس كه مختصرا" به زندگی‌نامه‌ی هر یك می‌پردازیم:


1- لارس آلفورس(Lars Ahlfors) :
لارس والرین آلفورس در 18 آوریل سال 1907در هلسینكی (پایتخت فنلاند) به دنیا آمد . درسال 1924 در دانشگاه هلسینكی مشغول به تحصیل شد و در سال 1928 زیر نظر اساتیدی چون "ارنست لیندلف" و"رولف نوانلینا" فارغ‌التحصیل شد. درسال 1929 در زمینه‌ی حدس "دن جوی"(Denjoy) در مورد مقادیر مجانبی توابع تام با نوانلینا همكاری داشت .

 

آلفورس به عنوان سخنران در ریاضیات در آكادمی آبو (در فنلاند) منصوب شد. در سال1930 دكترا گرفت ، در سال 1935 به دانشگاه هاروارد رفت و درسال 1936 یكی از دو نفری بود كه مدال فیلدز به وی اهدا شد.
در سال 1938 برای گرفتن پستی در دانشگاه هلسینكی به فنلاند برگشت اما با وقوع جنگ جهانی به مشكلاتی برخورد كرد چرا كه برای انجام خدمت سربازی مناسب نبود. درسال 1944 از موسسه ی فن آوری فدرال سوئیس در زوریخ پستی به آلفورس پیشنهاد شد و او در سال 1945 رهسپار زوریخ شد. وی از ماندن در زوریخ لذت نمی‌برد و بنابراین پس از مدتی به دانشگاه هاروارد برگشت و تا زمان بازنشستگی (سال 1977) در آن جا ماند. آلفورس در سال 1968 جایزه‌ی "Vihuri" و در سال 1981 جایزه‌ی ولف را به دست آورد. كتاب آنالیز مختلط او هنوز هم به عنوان یك كتاب استاندارد برای اكثر دوره‌ها استفاده می‌شود. سرانجام وی در 11 اكتبر سال 1996 چشم از جهان فرو بست.


2) جس داگلاس(Jesse Douglas):
جس داگلاس در سوم جولای سال 1897 در شهر نیویورك به دنیا آمد.در سال 1916 از كالج شهری نیویورك فارغ التحصیل شد و برای ادامه ی تحصیل به دانشگاه كلمبیا رفت .در سال 1930 به خاطر حل مسأله ی Plateu مورد تقدیر قرار گرفت ، این مسأله در سال 1760 توسط لاگرانژ مطرح شد و موضوع آن : "وجود رویه‌ی مینیمال" ( مساله ای در هندسه) بود.

 

داگلاس در سال 1943 از انجمن ریاضی آمریكا، جایزه‌ی "Bocher" را دریافت كرد. وی ده سال آخر عمرش را به عنوان استاد در كالج شهری نیویورك (CCNY) سپری كرد و در آن جا دروسی چون حساب دیفرانسیل و انتگرال پیشرفته را تدریس كرد.وی در 7 اكتبر سال 1965 چشم از جهان فرو بست.


منابع :

http://www-history.mcs.st-andrews.ac.uk

http://www.biographybase.com

http://www.mathunion.org
طبقه بندی: Farsi،